Co warto zwiedzić w Iłży?

Iłża to małe, urocze miasteczko położone w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Przyciąga ono turystów swoją niezwykłą atmosferą, licznymi zabytkami i piękną okolicą. Co warto zobaczyć w Iłży?

Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić w Iłży, jest zamek, który został wybudowany w XII wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce i jednocześnie jeden z najlepiej zachowanych. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Iłży. Na terenie zamku znajduje się wiele ciekawych eksponatów, m.in. dawne dzieła sztuki, meble oraz przedmioty codziennego użytku.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Iłży, jest Bazylika św. Anny. Jest to gotycki kościół, który został wybudowany w XIV wieku. Bazylika słynie z wielu cennych dzieł sztuki, w tym pięknych witraży, rzeźb i malowideł. Wewnątrz znajduje się też kilka cennych zabytków, m.in. skarbiec i cenne obrazy. Co roku w Bazylice odbywają się liczne koncerty muzyczne i religijne.

Jeśli chcesz zobaczyć piękną okolicę, warto wybrać się na spacer do Parku Narodowego Iłża. Park obejmuje obszar ponad 4500 hektarów i oferuje wspaniałe widoki na okoliczne wzgórza oraz lasy. Można tu również spotkać wiele gatunków ptaków i zwierząt.

Kolejnym ciekawym miejscem, które warto odwiedzić w Iłży, jest Muzeum Etnograficzne. Znajduje się ono w dawnym spichlerzu, w którym przechowywano zboże. Muzeum gromadzi wystawy dotyczące historii i kultury regionu. Można tu zobaczyć liczne eksponaty, m.in. dawne stroje i przedmioty codziennego użytku.

Na koniec warto odwiedzić jedno z najstarszych miasteczek w Polsce – Starą Iłżę. Jest to mała wioska położona w odległości ok. 5 km od Iłży. Stare miasto słynie z wielu zabytkowych budynków, w tym zamku, kościoła i młyna. Można tu również podziwiać piękną okolicę.

Iłża oferuje wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Te wspomniane powyżej to tylko niektóre z nich, które warto odwiedzić podczas pobytu w Iłży. Bez względu na to, czy jesteś fanem historii, czy też lubisz przyrodę, to miejsce na pewno Cię zachwyci.